A kajszik világa
Hazai megjelenése
Nálunk először a 16. századból való Besztercei szószedetben fordul elő a „barack” szó, de nemsokára már minden kertészeti könyv megemlíti a kiváló ízű „magna et optima” (nagy és legjobb) magyar kajszit.
A Kárpát-medencében legalább három évszázada termesztik a kajszit, de nagy fellendülése a XIX. század közepén kezdődött, amikor is az elsivatagosodással fenyegetett Alföld befásítására tettek erőfeszítéseket.
Ez idő tájt úgynevezett kétszintes kultúrában termesztették, vagyis a szőlők közé ültették a kajszibarackfákat, mert a szőlősgazdáknak az volt a tapasztalatuk, hogy amennyiben a fagy elviszi a szőlőtermést, a kajszi akkor is kihúzza őket a bajból.
Milyen igényei vannak a kajszinak?
A fa elviseli az átmeneti csapadékhiányt és nálunk a téli fagyok sem károsítják. Azonban korán ébredő gyümölcsfaj lévén, a mélynyugalmi állapota már január végén február elején befejeződik, így ha az átmeneti enyhülést ismét hideg idő követi, akkor a duzzadó rügyek már érzékenyek a hidegre.
A kajszifák a szőlővel azonos talajokat kedvelik, a homokon és az agyagtalajon egyaránt megélnek. Amegfelelő alany kiválasztásával kapcsolatban itt olvashat bővebben.
A korona nem ad mély árnyékot, ezért a fák alatt a szamóca, sőt a zöldségfélék is megtermelhetők.
Az öntözés elősegíti a termőrészek és a lombozat kifejlődését és a gyümölcsök kialakulását. A tápanyagot rendszeresen pótóljuk komposzttal, szervestrágyával.
Léteznek ellenálló fajták
Sokféle betegség fenyegeti és kártevő fenyegeti, mégis a legveszedelmesebb valamennyi között a gutaütés.
Sajnos nincsenek olyan fajták, amelyek a mindenféle betegségnek egyszerre ellenállnak, külün-külön a betegségcsoportokra vannak ellenálló fajták.
- Fitoplazmózis ellen jól védekezik: Goldrich
- Moníliának jól ellenáll: Magyar kajszi, Rakovszky, Korai piros, Kécskei rózsa, Ceglédi arany
- Sharka vírus vagy kajszihimlő ellen: Kuresia, Harcot, Bergerouge, Budapest, Ceglédi óriás, Ceglédi arany
Ha folyamatosan szeretnénk kajszibarackot szedegetni a kertünkben, akkor, a weboldalunk szűrőprogramja segítségével érési sor állítható össze.
Melyik fajtát hogyan használhatjuk?
- Friss fogyasztásra a lédús, mutatós fajták a legjobbak: Magyar kajszi, Gönci magyar kajszi, Rakovszky és az ugyan apró, de nagyon finom Korai piros.
- Lekvárfőzéshez és aszaláshoz a kevésbé leveses fajták alkalmasak: a rózsabarack fajták, Mandula kajszi.
- Pálinka főzéshez bármelyik alkalmas, de ínyencek számára lehet, hogy a szükséges extra aroma például az Ananász kajsziban, Mandula kajsziban, Gönci magyar kajsziban található meg.
felhasznált irodalom: dr. Bálint György Minden héten szüret