Biokertbe ellenálló szilvafajtákat érdemes ültetni
A szilvafák vírusos megbetegedése sajnos nem kezelhető.
Csak rezisztens vagy toleráns fajták alkalmazásával kerülhetjük el, hogy a gondosan kezelt fáink idővel kipusztuljanak.
A nemesítők évtizedes munkájának köszönhetően sok ellenálló szilvafajta közül válogathatunk.
A szilvanemesítés fontossága
Több éve a német szilvák új nemzedéke megjelent Magyarországon is és meggyőződhettünk kiemelkedő tulajdonságaikról és esetleges hibáikról.
A német nemesítési programok fő célja egy olyan ellenálló fajtasor összeállítása volt, amellyel Németországban, illetve Európa-szerte leválthatók az addig telepített, szilvahimlő vírusra (PPV) érzékeny fajták.
A keresztezéses nemesítés során felhasználták a régi toleráns fajtákat, valamint a szintén toleráns csacsaki fajtákat (pl. Cacanska najbolja). Habár szinte minden új, toleráns fajta fertőződik PPV-vel, a vírustünetek a gyümölcsön nem feltűnőek.
Megfigyelték, hogy a környezeti tényezők, főképpen a száraz, meleg nyár fokozhatja a gyümölcsön a vírustünet megjelenésének erősségét.
A nemesítés programja ezt próbálja meg kiküszöbölni úgy, hogy a növény hiperszenzitív reakciót mutasson, közvetlenül a vírusfertőzést követően.
A növény szövetei olyankor elszigetelik a fertőzés után a vírusokat, a növény levele kilyukad, a fertőzött rész pedig kilökődik a levéllemezből.
Ezek a változatok teljesen ellenállóak, megmaradnak vírusmentesen még a vírushordozó levéltetvekkel erősen fertőzött területeken is. Az első ilyen fajta a Jojo volt.
szilvahimlő tünetei a levélen (fotó: Szathmáry E.)
Szilvahimlő (Sharka vírus) gyümölcsön (fotó: Dr. Palkovics L.)
Mi a rezisztencia?
A rezisztencia a növényfajtának az a képessége, amely korlátozza az adott kártevő, vagy kórokozó növekedését és fejlődését, és a behatolók jelenléte mellett csökkenti az általuk okozott kártétel mértékét. Tehát a növénynek egy erős immunválasza van a behatolókkal szemben. A rezisztens fajtán bizonyos esetben megjelenhetnek a betegség tünetei.
Rezisztens szilvafajták
Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy csak néhány fajta képes ellenállni a sharka vírusnkak:
- Toptaste, amely még magas cukortartalmával ( Brix: 22-32) is kitűnik a többi fajta közül.
- Joganta, amely a gombabetegségekre is csak kevéssé érzékeny.
- Jojo, magvaváló, hosszan érő, ízletes fajta.
- Elena aromás, édes, szeptemberben érő fajta.
- Jofela vírus rezisztens és monília toleráns. Magas cukortartalmú, szilárd húsú.
Mi a tolerancia vagy ellenállóság?
A tolerancia egy növényfajtának a képessége a stressz elviselésére úgy, hogy az ne legyen hatással a növekedésére, terméshozamára. Tehát ha egy fajta vírus toleráns, akkor a kórokozó ugyan megjelenik a növényben, de a növekedését és terméshozását nem tudja befolyásolni.
Toleráns vagy ellenálló szilva fajták
Sharka vírus toleránsak: Topfirst, Topfive, Tophit, Topend Plus (ez is magas cukorfokot érhet el Brix: 20), Toptaste, Stanley, Valjevka, Valor, Elena, Hanka, Cacanska lepotica és a Kökényszilva (ez ugyan nem német nemesítés, de méltó az megemlítésre.)
Ezen túl még gombás betegségeknek is jól ellenállnak: Topfirst, Topfive, Tophit.
Közösségi védelem a gyümölcsösben – Dr. Gyulai Iván ökológus tapasztalata
A vegetatív úton (növényi részeken) való elterjedés leggyakoribb esete a gyökérsarjról történő elterjedés. A szülő egyed gyökérsarjakkal önmagát klónozza, amelynek során egy sűrű állomány alakul ki.
Ennek a klóntelepnek az egyedei nem rendelkeznek főgyökérzettel, csak járulékos gyökereik vannak.
A fák stabil helyzetét ebben az esetben a társas lét biztosítja, egymást óvják a széltől.
Közösen védik a talajnedvességet, kedvező mikroklímát alakítanak ki.
A közös gyökérzet szerepet játszik az egész telep táplálékellátásában és az információ áramlásban.
Ha kellően hosszú időt élt meg egy ilyen közösség, akkor ektomikorrhiza (gombafonal) hálózat is kialakul, amely szintén a hálózatos működést támogatja. A sok jóért cserébe azonban le kell mondani a jó benapozottságról.
Ennek a társas létnek az előnyeit egy ősgyümölcsösben tapasztaltuk meg szilvafák esetében.
Egy elhanyagolt ősgyümölcsös felújításának alkalmával a területen honos 16 fajta szilva mellé egy új fajtát telepítettek, mintegy 200 egyedet.
A tavaszt egyetlen fa sem élte meg, a kérgét megrágták a nyulak, és elpusztultak.
Feltűnő volt, hogy az ott honos 16 fajta szilva fiatal gyökérsarjai sértetlenek, noha csak néhány évesek.
Mint kiderült, ezek a sarjak a közösség védelmét élvezik, a magányosan beültetett, közösségi támogatás nélkül maradt egyedekkel szemben. (Megint csak azt kell mondanom, hogy a jól működő emberi közösségekre ugynez igaz.)
Jó választás az ellenálló fajta, de gondolkodjunk társításban!
A fenti írásból is jól látszik, hogy a gyümölcsfák társításának számos előnye van. (a társításról itt olvashat többet)
A monokultúrás gyümölcsösökkel ellentétben helytakarékosak, mivel maximalizálják a kertünkben a hely kihasználást azáltal, hogy a más esetben gyepesített, vagy felásott fa alatti területeken gyógy- és fűszernövényeket, ehető, vagy dísznövényeket termesztünk.
A társulás egyes növényei segítik a beporzást, mások elnyomják a gyomokat, a tápanyagszint növelésével javítják a talajt, segítenek megtartani a nedvességet, és a nagy biodiverzitás miatt növelik a rendszer ellenálló képességét.
Segít az erózió megelőzésében is.