A Bódi szilvát olyan kertekbe ajánljuk, ahol a dísz- és a gyümölcstermő növények jól megférnek egymás mellett.:) A Kárpát-medencében ősidőktól fogva ismert szilvafajta, mely friss fogyasztásra vagy pálink készítésre kiválóan szedhető
Jellemző: öntermékeny, ősi, pálinka
Tudományos név: Prunus domestica ’Bódi’
Magyar név: Bódi szilva
Hasonló név: Boldogasszony szilva (Heves-megye, Jászság), Bó(l)dogasszony szilva (), Lotyó szilva, Potyó szilva (Tiszántúl) a cseresznyeszilva és a Bódi szilva nevei. A Bógyi és a Kuszinka kizárólag a Bódi szilvát jelenti. A Zabbal érő szilva szintén a Prunus institita fajhoz tartozik.
Származás: Kárpát-medence eredetű
Amiért szeretjük: igénytelen, a Kárpát-medencében ősidőktól fogva ismert szilvafajta
Virág: középkorán;
Termés: augusztus; hullásra nem hajlamos
Leírás: fája kis növekedésű, koronája fölfelé törő, sűrű ágrendszerű. Virágai kicsik, nagyméretű, fejlett termővel. Gyümölcse kicsi, közepes méretű, gömbölyű alakú,. Héja sötétkék, viaszos hamvas, húsa zöldessárga, közepesen bő levű, alig cukros, inkább kellemesen savanykás ízű. Magvaváló.
Felhasználás: friss fogyasztás, pálinka
Fényigény: napos vagy részlegesen árnyékolt helyre ültessük
Ajánlott termőhely: a különböző szilvafajták hőmérsékleti igénye nem azonos. A ringlófélék magasabb, a többi kisebb-nagyobb gyümölcsű szilvafajta alacsonyabb hőmérsékleten is jól díszlik. Csapadékigényük nagyjából azonos (700-800 mm/év), jó vízgazdálkodású talajokon azonban jóval kevesebbel is beérik. A talaj iránt nem igényesek. A homok-, középkötött vályog-, de a nem túlságosan kötött agyagtalajokon is megélnek, de termésüket még az érés előtt jelentős részben lehullatják. Túl nyirkos talajon, fagyzugos területeken jelentős fagykárokat szenvedhetnek.
Szárazságtűrése jó
Ültetési távolság: 5 m
Ellenállóképesség: fagytűrő,
Gondozás:
1/ a konténerrel (földlabdával) ültetett gyümölcsfa oltványok ültetésére az év során bármikor sort keríthetünk,
2/ csupán a lombkorona kialakítása okán szükséges metszenünk
3/ a fiatal fák tövének mulccsal történő takarása javítja az oltványok nedvesség ellátását, az aktív talajélet a növények egészségét támogatja
4/ az idős kori fák csak ritkító metszést kívánnak.
Helye az erdőkertben: 2-3 zóna
Megjegyzés:
Forrás: Soltész Miklós, 2013: Magyar gyümölcsfajták