Kérdése van? Hívjon minket! +36-20/407-3213

Petőfi körtéje - Konténeres

Telefonos ügyfélszolgálatÜgyfélszolgálat: +36-20/586-9493

a kép illusztráció

Faj/nemzettség: Pyrus
Származás:
Székelykeresztúr, Gyárfás kúria
Érés idő:
Termékenyülés:
Leírás:
Felhasználás:
Ajánlott termőtáj:
Ellenállóképesség:

Vásárolja meg most kedvező áron Petőfi körtéje - Konténeres termékünket és válogasson további gyönyörű növényeink és kiegészítőink közül és máris élvezheti a természet szépségét és a kertészkezdés örömét!

Nincs raktáron
15 990 Ft
Érdeklődjön
vagy
Ingyen szállítás

Rendeljen ingyen szállítással 25.000 forinttól

Több, mint 300 féle gyümölcsfa

Több, mint 300 fajta gyümölcsfából válogathat

Szakértői ügyfélszolgálat

Kérje szakértőnk segítségét a +36-20/586-9493 számon

Őseink hagyatéka

Ősi magyar gyümölcsfákat termesztünk

Az alábbi terméket ajánljuk még kiegészítőként
Petőfi körtéje - Konténeres leírása
Székelykeresztúron már javában zajlanak a március 15-i ünnepségekre való előkészületek. A megemlékezésnek a megszokottól eltérő,  különleges mozzanata lesz, a Gyárfás-kúria kertjében álló Petőfi körtefájához is ellátogat a városvezetés és a megemlékezők, ahol a fa egyenes ági leszármazottját ültetik el mellé. A rendezvényen ugyanakkor Pro Libertate kitüntetéssel díjazzák id. Sándor Józsefet. 


„Előzőleg már írtunk arról, hogy Petőfi körtefája tovább él. A Gyárfás-kertben áll az a mára kiszáradt több száz éves körtefa, amely alatt nemzeti költőnk az utolsó estéjét töltötte, mielőtt elindult volna a végzetes fehéregyházi csatába. Kányádi Sándor szavai is erről árulkodnak: „Haldoklik az öreg tanú, Petőfi vén körtefája. Azt beszélik, ő látta volt verset írni utoljára”. Az idők folyamán lassan kialakult a Petőfi-kultusz is a városban: iskola, művelődési egyesület, utca viseli a nevét, de legendai sírja is megtalálható a timafalvi temetőben. Az 1849. július 30-án vacsorára elfogyasztott bivalytejes puliszka, az itt eltöltött utolsó este, az Egy gondolat bánt engemet elszavalásának emléke elevenen él a köztudatban, minden évben megemlékezik róla a lakosság, a Keresztúri Kistérségi Napok is ehhez a dátumhoz igazodik” – áll a városvezetés közleményében. Mint írják, annak idején a Gyárfás-kúriában tüdőszanatórium működött, gyakran tartózkodott itt az ‘50-es évek végén a nagykedei Farkas Ferenc, aki oltóágat vett az eredeti fáról, amely azóta is él, s gyümölcsözik tovább a településen.


Jelenleg a Gyárfás-kertben levő körtefa nem az eredeti leszármazottja, azt a szabadságharc 120. évfordulóján (1969-ben) ültették el. „Igazán szimbolikus lesz a 2017. március 15-én tartandó ünnepség, amelynek egyik fénypontja lesz, hogy a nagykedei fáról származó oltvány visszatér felmenője mellé. A másik kiemelkedő esemény, hogy szintén ekkor adják át id. Sándor József 88 éves székelykeresztúri lakosnak a Pro Libertate díjat, egyebek mellett az emlékhely érdekében kifejtett áldozatos tevékenységéért. Hatos György városi főkertész fejében már évekkel ezelőtt megfogant a gondolat, hogy az eredeti körtefa leszármazottait kellene visszaültetni a Gyárfás-kúria kertjébe, és tavaly a tettek mezejére lépett. A vad alany Énlakáról származik, azzal oltották be az öt nemes alanyt, vagyis a Kedébe került „igazi Petőfi-körtefa” utódait. Az új fák oltásában a Zeyk Domokos Technológiai Líceum akkori IX. A osztályos diákjai segédkeztek 2016 tavaszán: Dániel Zsolt, Kiss Ferenc, Márton Zsolt és Kinda József – az idei ünnepségen az ő oltványát ültetik el, mivel az erősödött meg legjobban az eltelt év alatt”.


„A körtefa folytonosságáról természetesen gondoskodnunk kell, nem is kérdés, miért fontos, hogy tovább éljen” – mondta el Sándor-Zsigmond Ibolya, a Molnár István Múzeum muzeológusa, Petőfi-kutató.


„Az utazóknak, kirándulóknak, a hozzánk látogatóknak meg kell mutatni kis városunk értékeit, fontos irodalmi, néprajzi, történelmi emlékhelyeinket. A Petőfi-kultusz számunkra is jelentős, szimbolikus értékkel bír nemzeti költőnk valamikor itt töltött ideje” – mutatott rá Rafai Emil, Székelykeresztúr város polgármestere.


 


https://www.e-nepujsag.ro/articles/petofi-kortefajanak-tovabb-kell-elnie


A Petőfi-körtefa és hasonló kincsek mentése



Kimaradhatatlan tartozéka a Petőfi-kultusz ünnepségi színhelyeinek a székelykeresztúri Gyárfás-kúria, és a mögötte levő, immár több évtizede elhíresült körtefa, ahol a magyar nemzet nagy költője, Petőfi Sándor töltötte utolsó éjszakáját 1849. július 31-én. Hiteles bizonyíték ugyan nincsen rá, de sokan hiszik, hogy a költő a kúria mögötti körtefa alatt elszavalta az Egy gondolat bánt engemet című versét is.



A történelem viharos sodrásában a Petőfi-körtefa olykor-olykor feledésbe is merült, hiszen a leírások és az utólagos elbeszélések szerint is a szabadságharcos költő tiszteletére rendezett emlékünnepélyek évente a kúria falán 1928-ban elhelyezett emléktábla előtti udvarrészen zajlottak.



A legendás körtefáról többet eddig nem tudhattunk. Mostanában azonban előkerültek olyan részletek, amelyekről eddig írott formában senki nem tájékoztatta az olvasókat. A legenda tehát tovább szárnyalt. Nem kellett más hozzá, csak egy lelkes Petőfi-rajongó, id. Sándor József személyében.



(...)



A kaszálás után édesapám azt kérdezte tőlem: »Fiam, hogyan lehetne… meg lehetne-e menteni a pusztulástól ezt a Petőfi-körtefát?« Mert ebben az évben a gyümölcs- és a díszfák kilencven százaléka már ki volt irtva! Félő volt, hogy ezt a fát is kivágják tűzifának. Édesapámat megnyugtattam, hogy a jövő év folyamán kerítéssel körbefogjuk.



Heteken, hónapokon keresztül foglalkoztatott ennek a kivitelezése. Addig semmilyen kerítés nem védte a körtefát, úgy állt ott, ahogy az Isten megteremtette. 1958-ban én már a Keresztúr rajoni néptanács út- és hídépítészeti osztályvezetője voltam.



(...)



Az évenkénti ünnepségeken nagy buzgalommal tevékenykedett a már említett Farkas Gábor igazgató-tanító bácsi. Így jutottunk el 1969-ben a 120. év-fordulóhoz, amikor állítólag az ő kezdeményezésére egy fiatal körtefaoltványt is ültettek az „öreg” fa mellé. Én ezt a kezdeményezést Sebestyén Gyula doktor úrnak tulajdonítom, bár meg kell vallanom, hogy erre egész pontosan nem emlékszem.



A 120. éves ünnepi megemlékezésre nagyon sokan eljöttek, ezúttal azonban már nem a kúria falán álló emléktáblánál, hanem a Petőfi-körtefa körüli területen gyűltek össze az emberek. 1969 óta minden évben a körtefa körül zajlik a megemlékezés, a koszorúzás, de virágcsokrok ékeskedtek az emléktábla előtt is. Nem tudok eléggé hálát adni Istennek, amiért már fiatalkoromtól megsegített, erőt és bátorságot adott életem e nagy álmának megvalósításához, hiszen ezzel tovább növeltük itt, Székelykeresztúron a Petőfihez fűződő emlékek és zarándokhelyeink számát.



(...)



De meg kell említenem Kányádi Sándornak a körtefáról írt versét is. Mielőtt hozzáfogtunk volna 1959-ben a kerítés elkészítéséhez, nem voltam birtokában a Kányádi versnek. Kerestük-kutattuk, számtalan helyen érdeklődtünk, de nem jutottunk a tényleges szöveghez. Azelőtt én is olvastam valahol, de az feledésbe ment. 1959-ben került Szabó Béla, volt osztálytársam a keresztúri néptanácshoz titkárnak. Ő szerezte meg, de már a júliusi megemlékezések utáni időben ennek a versnek az eredeti sorait. A fehér márványlap 60x40 centiméter nagyságú. Széll Mózes akkori kőfaragó mesterrel vésettem bele a Petőfi körte-fáról írt Kányádi-verset...



https://muvelodes.net/enciklopedia/a-petofi-kortefa-es-hasonlo-kincsek-mentese



 

Petőfi körtéje - Konténeres adatai
Termékenyülés
Önmeddő
Eredet
Régi fajta
Mérete
Normál konténeres
Cikkszám
sku-17959
Vélemények
Legyen Ön az első, aki véleményt ír!
Hasonló termékek