Régi, történelmi eredetű fajta, mely nagy és ízletes, fűszeresen aromás gyümölcsöket érlel. Betegségekkel és kártevőkkel szemben jól ellenálló ringlószilvafajta.
Jellemző: önmeddő, korai, nagy gyümölcs, fűszeres, toleráns
Tudományos név: Prunus domestica ’Sermina’
Magyar név: Sermina ringlószilva
Hasonló név: Nápolyi szilva,
Származás: bizonytalan eredetű fajta. Lucas az 1870-es években Downingtól kapta, akinek Ohio-beli Harem-ből hozták az oltóvesszőket, de ennek ellenére szinte kizárható, hogy amerikai származású lenne. A Heves-megyében használt Nápolyi szilva elnevezés inkább itáliai eredetet igazol. A Hieronymus-kodex (15. század) borítóján lévő gyümölcskoszorúban mindenesetre a Sermina (Vörös nektarin, Korai ringló = barackszilva, Haremoretzi, Doktor szilva, Prune peche, Wiener Frühzwetsche) jellegű fajtát határozták meg a kutatók, mely alapján az itáliai eredet látszik igazolódni a normann közvetítők (Észak-Franciaország és Anglia) által, ami feloldja a látszolagos ellentmondást.
Államilag elismert választékbővítő fajta
Amiért szeretjük:
Virág: önmeddő; korai; rövid termőnyársakon; pollenadói az Althann ringló, Ageni, Čačanska rana
Termés: július közepe; bőtermő, kiegyenlített érés
Leírás: fája igen erős növekedésű, mereven fölfelé törő, törékeny ágakkal. Gúla alakú koronát nevel.
Gyümölcse nagyméretű (48-52 g), gömbölyded, liláspiros színű, hamvas héjú, tetszetős. Húsa sárgászöld-aranysárga, lédús, nagyon finom rostú, kellemesen édes, kissé fűszeres. A hús elválik a magtól.
Felhasználás: friss fogyasztás
Fényigény: napos fekvésben lesz a legfinomabb
Ajánlott termőhely: a különböző szilvafajták hőmérsékleti igénye nem azonos. A ringlófélék magasabb, a többi kisebb-nagyobb gyümölcsű szilvafajta alacsonyabb hőmérsékleten is jól díszlik. Csapadékigényük nagyjából azonos (700-800 mm/év), jó vízgazdálkodású talajokon azonban jóval kevesebbel is beérik. A talaj iránt nem igényesek. A homok-, középkötött vályog-, de a nem túlságosan kötött agyagtalajokon is megélnek, de termésüket még az érés előtt jelentős részben lehullatják. Túl nyirkos talajon, fagyzugos területeken jelentős fagykárokat szenvedhetnek.
Ültetési távolság: 6 m
Ellenállóképesség: Sharka vírusra toleráns. Vastag levelei miatt a rovar kártétel sem tapasztalható
Gondozás:
1/ a szabadgyökérrel ültetett gyümölcsfa oltványokat ültetést követően tavasszal metszeni szükséges, hogy a lombozat és a gyökér megfelelő arányát beállítsuk (https://www.youtube.com/watch?v=3oZEFbPUG90&t=1s );
2/ a lombkorona kialakításának első lépéseit kezdjük el
3/ a fiatal fák tövének mulccsal történő takarása javítja az oltványok nedvesség ellátását, az aktív talajélet a növények egészségét támogatja
Helye az erdőkertben: 2-3 zóna
Megjegyzés:
Forrás: Soltész Miklós, 1998: Gyümölcsfajta ismeret és –használat