A Rózsakajszi C1406 nagyon bőtermő, ízletes, zamatos finom rostú kajszifajta. 2007 és 2020 között vizsgált 50 kajszifajta közül az egyik legfagytűrőbbnek bizonyult kajszifajta (lsd blog, "Kajszi fajták fagytűrése").
Jellemző: öntermékeny, bőtermő, tájfajta
Tudományos név: Prunus armeniacum ’ Rózsakajszi C1406’
Magyar név: Rózsakajszi C1406
Származás: 1955-ben Nagykőrösön Nyújtó Ferenc és munkatársai gyűjtötték be. Államilag elismert választékbővítő fajta
Amiért szeretjük: nagyon bőtermő, ízletes, zamatos finom rostú kajszifajta
Virág: öntermékeny; középidő; túlkötésre hajlamos
Termés: augusztus vége-eleje;
Leírás: fája erős növekedésű, elterülő gömb alakú. Hajtásai kezdetben merevek, erős növésűek, ágai később is igyekeznek megtartani eredeti állásukat, azonban a nagy termések súlya alatt széthajlanak.
Gyümölcse oldalt lapított gömb, mérete közepes, aszimmetrikus alakú. Héja finoman molyhos, narancssárga, a napos oldalon kárminnal 40-60 %-ban belehelt vagy mosott. Húsa finom rostú, édes, bőlevű. Íze és zamata kellemes.
Felhasználás: feldolgozás
Fényigény: a kajszi igen napfényigényes. Az igazán értékes ízét, zamatát és színét csak ott kapja meg, ahol az éves napfényes órák száma eléri az 1800-1900 órát.
Ajánlott termőhely: a kajszi éghajlati igényeinél elsősorban a hőmérséklet játszik igen fontos szerepet. Ott termelhető, ahol az éves középhőmérséklet eléri vagy meghaladja a 10 ℃-ot, nyáron pedig a 18 ℃-ot. Télen, amikor a hőmérséklet a – 25 ℃ alá süllyed fagykárt szenvedhet. Különösen jelentős fagykár érheti, ha télen egy melegebb időszakot (+ 5- + 15 ℃) újabb erős lehűlés (-15 ℃) követ. A fa virágai és a kötődött gyümölcsök -2, -3 ℃-nál hidegebbet nem bírnak elviselni.
Csapadékigénye nem haladja meg a 600 mm-t. Talajigényéről elmondható, hogy legkedvezőbbek a meleg, könnyű, homokos, jó levegőgazdálkodású talajok, melyekben nem túl nagy mélységben (100-150 cm) jó vízgazdálkodású, ásványi anyagokban gazdag agyagréteg húzódik. A homokot lösz, köves murva vagy apró szemű kavics is helyettesítheti.
Ültetési távolság: 7 m
Ellenállóképesség: Sharka vírusra érzékeny
Gondozás:
1/ a konténerrel (földlabdával) ültetett gyümölcsfa oltványok ültetésére az év során bármikor sort keríthetünk,
2/ csupán a lombkorona kialakítása okán szükséges metszenünk
3/ a fiatal fák tövének mulccsal történő takarása javítja az oltványok nedvesség ellátását, az aktív talajélet a növények egészségét támogatja
4/ Idősebb korban rendszeres ritkító és termőrészifjító metszést igényel
Helye az erdőkertben: 2-3 zóna
Megjegyzés:
Forrás: Soltész Miklós, 1988: Gyümölcsfajta ismeret és –használat