A Paczelt szilvája kevésbé hajlamos a megbetegedésekre, szilvája nagy méretű, aszalásra különösen alkalmas. Magyar fajta.
Jellemző: öntermékeny, nagy gyümölcs, aszalás
Tudományos név: Prunus domestica ’Paczelt Szilvája’
Magyar név: Paczelt szilvája
Származás: magyar fajta, Paczelt János debreceni városi főkertész választotta ki az 1800-as évek végén, ismeretlen szilvafajta magcsemetéi közül.
Amiért szeretjük: régi magyar fajta nagyméretű aszalásra és friss fogyasztásra is alkalmas szilva gyümölcsökkel
Virág: öntermékeny; jól termékenyül
Termés: augusztus vége – szeptember eleje; szedését rendszerint már augusztus második felében meg lehet kezdeni; igen bőven terem
Leírás: koronája jellegzetesen nagy, széles lehajló, félgömb alakú. Vesszeje középerős, barnás-piros, lilásan mosott színű. Levele nagy, széles tojásdad, a levélnyél pirosas. Igen nagy gyümölcsű, hízott szilva alakú, a kocsány felé keskenyedik. Alapszíne lilás-kék, fedőszíne kékes-pirossal mosott élénk lila, erősen hamvas. Kocsánya középhosszú, közepes vastagságú, színe zöldes-lila, karminpirossal mosott. Húsa sárga, narancs-sárgás-zöld, nem túl kemény. Íze középerősen édesen savas, gyenge zamattal. Igen jól szállítható.
Felhasználás: friss fogyasztás, aszalás
Fényigény: napos fekvésbe javasoljuk ültetését
Ajánlott termőhely: a különböző szilvafajták hőmérsékleti igénye nem azonos. A ringlófélék magasabb, a többi kisebb-nagyobb gyümölcsű szilvafajta alacsonyabb hőmérsékleten is jól díszlik. Csapadékigényük nagyjából azonos (700-800 mm/év), jó vízgazdálkodású talajokon azonban jóval kevesebbel is beérik. A talaj iránt nem igényesek. A homok-, középkötött vályog-, de a nem túlságosan kötött agyagtalajokon is megélnek, de termésüket még az érés előtt jelentős részben lehullatják. Túl nyirkos talajon, fagyzugos területeken jelentős fagykárokat szenvedhetnek.
Ültetési távolság:
Ellenállóképesség: edzett, a téli fagyok iránt ellenálló. A szilva gombabetegségei és állati kártevői közül egyik sem károsítja különösebben.
Gondozás:
1/ a konténerrel (földlabdával) ültetett gyümölcsfa oltványok ültetésére az év során bármikor sort keríthetünk,
2/ csupán a lombkorona kialakítása okán szükséges metszenünk
3/ a fiatal fák tövének mulccsal történő takarása javítja az oltványok nedvesség ellátását, az aktív talajélet a növények egészségét támogatja
Helye az erdőkertben: 2-3 zóna
Megjegyzés:
Forrás: Rayman János és Tomcsányi Pál: Gyümölcsfajták zsebkönyve (Budapest, 1964.)