Kérdése van? Hívjon minket! +36-20/407-3213

Szűrés
Típus
Gyümölcs hús színe
Termékenyülés
Érési időszak
Ellenálló képesség
Termés
Eredet
Mérete
Ültetési hely
Konzisztencia
Magvaválóság
Nektarin
Ár (Ft)
4 990 Ft - 14 990 Ft
Termék státusza

Konténeres őszibarackfák

Mit jelent az, hogy konténeres gyümölcstermő? Olyan növényekről van itt szó, amelyek műanyag cserépben, saját földlabdájukban nőttek, így azt átszőhették gyökereikkel, ezáltal pedig sokkal könnyebben alkalmazkodnak a kiültetéshez is. Másik előnyük, hogy a konténeres növényeket -a szabadgyökeresekkel ellentétben- bármikor elültethetjük, de mégsem szükséges őket egyből kiültetni. Szinte bármeddig tárolhatjuk őket a cserépben, csak a tápanyag utánpótlásról és a locsolásról kell gondoskodnunk.


8termék18


Nálunk régebben alanynak elsősorban a keserűmandulát használták, mely a tapasztalatok szerint a meleg, kötöttebb, agyagos talajokon a ráoltott ősziba­rackfának a legjobb fejlődést és a leghosszabb életkort bizto­sítja. Az alföldi ho­moktalajokra a keserűmandula-alany nem bizonyult meg­felelőnek, ezért itt az őszibarack magról kelt és fává nőtt apró gyümölcsű fajtáinak, az ún. vadőszibaracknak magcse­metéit használják alanyul. A myrobalánnak, a St. Julién szilvának, valamint a vadkajszinak mint őszibarack alany­nak nincs nálunk számottevő jelentősége, viszont egyre gyakrabban találkozhatunk és faiskolánk is szívesen használja a GF677 mandulabarack klónt alanyként. Az eddigi gyakorlat szerint a keserűmandulán álló fákat általában katlanalakra, míg az alföldi homokokra telepített jóval erősebb növésű vadőszibarackon álló fákat bokor alakra nevelték és hosszabbra metszették. Az újabb tapasztalatok szerint domb­vidéki keserűmandulán álló fák is nevelhetők bokoralakra, sőt sok helyen ezzel a faalakkal az egy fára eső termés­hozam növelhető. Fejes Sándor tapasztalatai szerint az őszi­barackfák termőíves orsóként művelve korán termőre for­dulnak, és nagyobb, jobb minőségű termést adnak.


Termőhely-igénye: Az őszibarack-termesztésben a hőmérsék­letnek nagy szerepe van. A tapasztalatok szerint a termesz­tésre alkalmas területeken a nyári hónapok középhőmérsék­letének a 20 C° felett kell lennie, míg a téli nyugalmi állapot­ban több hónapig 7 C° alatti hőmérséklet szükséges. Ez a hő­mérséklet nálunk az ország területének nagy részén biztosí­tott. A -20 C° alatti hőmérséklet főleg, ha az huzamosabb ideig tart, rendszerint fagykárokat okoz. A virágzáskor, kö­tődéskor és a kis gyümölcsök fejlődésének időszakában már a -2-3 C° alá süllyedő hőmérséklet jelentős károkat okoz. A napfénytartam iránt az őszibarack igényes. Az őszi­barack nem szárazságkedvelő növény, a bőséges vízellátású talajokon a száraz jellegűekhez képest többszörös termést ad. Ezért az évi csapadék alsó határául 600-700 mm-t kell tekintenünk, jó vízgazdálkodású talajokon azonban ennél ke­vesebb is elegendő. A talaj iránt nem különösképpen igényes. A jó minőségű homoktalajokon, ahol nem túl mélyen agyag­réteg húzódik, igen jól fejlődik, de megterem a középkötött vályog-, vagy vályogos agyagtalajokon, sőt a kőtörmelékes talajokon is, ha azok kellő mésztartalmúak és tápanyagban nem túlságosan szegények. A mély fekvésű, kötött, hideg ta­lajoknak az őszibarack nem díszük.


Betegségei, károsítói: Legjelentősebb betegségei a levélfodrosodás, mely főként a sárga húsú fajtákban tesz kárt, a monília, a lisztharmat, a levél-lyukasztó gomba és a levéltetűvel vagy pajzstetűvel fertőzött fákon a korompenész. Kártevői közül legkiemelkedőbbek a levéltetvek és a pajzstetvek, va­lamint a barackmoly.

Rólunk mondták vásárlóink