Konténeres birsfák
Mit jelent az, hogy konténeres gyümölcstermő? Olyan növényekről van itt szó, amelyek műanyag cserépben, saját földlabdájukban nőttek, így azt átszőhették gyökereikkel, ezáltal pedig sokkal könnyebben alkalmazkodnak a kiültetéshez is. Másik előnyük, hogy a konténeres növényeket -a szabadgyökeresekkel ellentétben- bármikor elültethetjük, de mégsem szükséges őket egyből kiültetni. Szinte bármeddig tárolhatjuk őket a cserépben, csak a tápanyag utánpótlásról és a locsolásról kell gondoskodnunk.
Elterjedten használt alanya tulajdonképpen csak egy van, a vadbirs, melyet bujtással szaporítanak. A legjobban bevált az ebből a fajtakeverékből kiválasztott BA29 típus. Egyesek szerint a galagonya is jó alanya, sőt jobb, mint bármelyik vadbirstípus. A fiatal telepítésnek 2-3 évig koronaalakító metszést adunk, utána csak kivételesen kell egy-két ágat levágni, egyébként metszeni egyáltalában nem szabad.
Termőhely-igénye: A birs meleg-igényes. Az igen alacsony hőmérsékleten, mély fekvésben fagykárt szenvedhet. Csapadék-igénye közepes. A középkötött vagy homokos vályogtalajokon fejlődik jól. Alkalmasak termesztésére azok az alföldi homoktalajok is, amelyek alatt nincs mélyen a talajvíz. Száraz, sovány talajokon gyümölcse apró marad és kövecses lesz. Hideg, kötött talajokon, túl nedves fekvésben nem marad meg.
Betegségei és károsítói; Betegségei közül a monilia, a levél feketefoltossága elterjedt, kártevői közül pedig az almamoly, a hajtástörő eszelény és a recés körtepoloska fordul elő rajta gyakrabban.
Rólunk mondták vásárlóink