A Kioto kajszi a késő tavaszi fagyokkal szemben jól ellenálló fajta, korán termőre fordul, rendszeresen és bőven megtermi ízletes gyümölcseit. Jelenleg az egyik legbiztosabb terméshozamú fajta. 2007 és 2020 között vizsgált 50 kajszifajta közül az egyik legfagytűrőbbnek bizonyult kajszifajta (lsd blog, "Kajszi fajták fagytűrése").
Jellemző: öntermékeny, fagytűrő, lekvár
Tudományos név: Prunus armeniacum ’Kioto’
Magyar név: Kioto kajszi
Származás: Franciaország, forgalmazó ESCANDE
Amiért szeretjük: jelenleg az egyik legbiztosabb terméshozamú öntermékeny, jó ízű kajszifajta.
Virág: öntermékeny; középkései
Termés: június vége-július eleje; korán termőre fordul, rendszerese és bőven terem
Leírás: fája közepes növekedési eréjű, sűrű ágrendszerű, széthajló koronával. Gyümölcse közepes méretű, héja fénylő narancssárga alapon 50-70 %-ban élénkpiros fedőszínnel. Húsa szilárd, narancssárga lédús, magvaváló. Jó ízű, édes.
Felhasználás: konyhai felhasználás (lekvár), nyers fogyasztás.
Fényigény: a kajszi igen napfényigényes. Az igazán értékes ízét, zamatát és színét csak ott kapja meg, ahol az éves napfényes órák száma eléri az 1800-1900 órát.
Ajánlott termőhely: a kajszi éghajlati igényeinél elsősorban a hőmérséklet játszik igen fontos szerepet. Ott termelhető, ahol az éves középhőmérséklet eléri vagy meghaladja a 10 ℃-ot, nyáron pedig a 18 ℃-ot. Télen, amikor a hőmérséklet a – 25 ℃ alá süllyed fagykárt szenvedhet. Különösen jelentős fagykár érheti, ha télen egy melegebb időszakot (+ 5- + 15 ℃) újabb erős lehűlés (-15 ℃) követ. A fa virágai és a kötődött gyümölcsök -2, -3 ℃-nál hidegebbet nem bírnak elviselni.
Csapadékigénye nem haladja meg a 600 mm-t. Talajigényéről elmondható, hogy legkedvezőbbek a meleg, könnyű, homokos, jó levegőgazdálkodású talajok, melyekben nem túl nagy mélységben (100-150 cm) jó vízgazdálkodású, ásványi anyagokban gazdag agyagréteg húzódik. A homokot lösz, köves murva vagy apró szemű kavics is helyettesítheti.
Ültetési távolság: 7 m
Ellenállóképesség: fagytűrése jó, Sharka vírus tünetek előfordulhatnak
Gondozás:
1/ a szabadgyökérrel ültetett gyümölcsfa oltványokat ültetést követően tavasszal metszeni szükséges, hogy a lombozat és a gyökér megfelelő arányát beállítsuk (https://www.youtube.com/watch?v=3oZEFbPUG90&t=1s );
2/ a lombkorona kialakításának első lépéseit kezdjük el
3/ a fiatal fák tövének mulccsal történő takarása javítja az oltványok nedvesség ellátását, az aktív talajélet a növények egészségét támogatja
Helye az erdőkertben: 2-3 zóna
Megjegyzés: jelenleg az egyik legbiztosabb terméshozamú sárgabarackfajta.
Forrás: Szabó Zoltán, 2012: Honosított kajszifajták
Kép forrása: NÉBIH