Vetemény a dombágyáson
Kora tavasszal a dombon
A télire mulcsréteggel (levágott fűvel, egyéb zölddel) takart dombot tavasszal kőzetőrleménnyel megszórjuk és gereblyés lazítás után máris vethetünk. Ha az ágyást télen is hasznosítottuk (póréhagymával, bimbóskellel, madársalátával stb.), a domb felszínét háromágú kapával óvatosan lazítsuk fel, rostált finom komposzttal és kevés kőzetőrleménnyel szórjuk be és sekélyen kapáljuk be. Ásni a dombot nem kell és nem is szabad, ezzel csak megzavarnánk a talaj apró szervezeteinek élettevékenységét. Mivel a dombágyások között kőlapokból 40-50 cm széles tipegő - utakat építettünk, a dombhoz minden oldalról jól hozzáférhetünk, anélkül hogy a termőfelületet letaposnánk, ez pedig óriási előny.
Mit hová ültessünk?
Lehetőleg korán vessünk.
Február: vethetünk kerti zsázsát, korai sárgarépát, madársalátát, tépősalátát, petrezselymet, alacsony növésű zöldborsót, mákot, spenótot, sóskát és egyéb hidegtűrő zöldségféléket.
Március: később palántázzuk a dombra a fejes salátát, a karalábét, a korai karfiolt, a zellert, a korai káposztákat, vessük el a hónapos retket. A sor- és tőtávolságot vegyük nagyobbra a szokásosnál.
Májusban a domb tetejére ültessük ki a paradicsomot, karó mellett nevelve. 1 m magasság után a növényeket tetejezzük. Ha sokat tudunk öntözni, akkor a paprika is az ágy tetejére kerülhet, egyébként jobb a domb aljára palántázni.
A munkát mindig a domb tetején kezdjük. Zsinór mellett ovális sorokat jelölünk ki. A vetőbarázdát egy 50 cm hosszú bottal kényelmesen elkészíthetjük. A barázdába szórt magokat tőzeges talajjal takarjuk. Száraz időben tartsuk a dombot nyirkosan. A kelő gyomokat gondosan húzzuk ki, és később se engedjük erősödni, terjedni őket.
A külső szélekre a helyigényes káposztafélék kerüljenek (fejes, vörös, kelkáposzta és karfiol) 20-25 cm távolságra, följebb vessünk egy sor sárgarépát. Sorjelzőként 20 centiméterenként vessünk 1-1 szem hónapos retket.
15 centivel följebb duggassunk egy sor vöröshagymát, fokhagymát. Ez az elrendezés igen hasznos, mivel itt egyik növény védi a másikat. A sárgarépalégy nem viseli el a hagyma közelségét és fordítva: a hagymalégy a sárgarépáét. A sárgarépát nem szükséges egyelni, mivel azok a laza talajban találnak maguknak helyet, valamint folyamatosan szedve a legnagyobbakat, elvégezzük a ritkítást is. Ez a répasor őszre gyakran 15 cm széles. A domb felső részére fejes salátát ültessünk; ide kerül majd május közepén a saláta után a paradicsom.
A domb túlsó oldalán a telepítést folytathatjuk az előző növényekkel, de a fejet hozó káposzták helyére palántázhatunk karalábét vagy vethetünk bokorbabot.
Május közepén a fagyosszentek után a letermett saláta helyére paradicsomot palántázzunk. Mélyen ültessük úgy, hogy 2-3 levél belekerüljön az ültetőlyukba, mivel a paradicsom szára is legyökeresedik, különösen a dombágyon, ahol bőségesen talál tápanyagot. A tövek távolsága 80 cm legyen, közé pedig vagy egy-egy zellert, vagy két póréhagymát, esetleg petrezselymet tegyünk. A köztesek hatására gyorsabban nő a paradicsom, és a termés aromája, íze kellemesebb lesz.Ha május végén lekerülnek a további salátasorok, helyükre zellert palántázzunk, alacsony növésű karfiollal váltogatva. Július végén betakarítjuk a hagymát és folyamatosan a káposztaféléket is. Végül már csak a sárgarépa, a zeller és a paradicsom marad a dombon. Ha októberben fölszedtük a sárgarépát és zellert, bevethetjük a dombot madársalátával. A paradicsom a fagyokig maradhat, folyamatosan szedhetjük a termését.
Ha kertünkben több dombos zöldségágyat építünk, ezeket is hasonlóan ültethetjük be. Ügyeljünk arra, hogy borsó ne kerüljön bab mellé, mert rosszul tűrik egymást, ezen kívül mindkettő buja fejlődésű, és így gátolják egymást a növekedésben.
A dombra vethetünk még céklát, csillagtököt, sárga- és görögdinnyét és sok egyéb növényt is.
A szamócát olyan dombra ültessük, amelyet előzőleg négy éven keresztül zöldségfélékkel hasznosítottunk. Ezt a négyéves dombot finom komposzttal, kőzetőrleménnyel megszórjuk, sekélyen bekapáljuk, így az felfrissül. Még jobb, ha mindezt megelőzi egy tavaszi csillagfürtvetés, amit virágzáskor levágunk és felaprítva sekélyen, friss zölden bekapálunk. Augusztusban kiültetjük a szamócapalántákat 50-60 cm sor- és 30 cm tőtávolságra. A sorközöket télen endívia- és madársalátával hasznosíthatjuk. A szamóca 2 évig marad a dombon.
Jó, ha készítünk egy kis melegágyat, ahol palántaszükségletünket folyamatosan előállíthatjuk.
Burgonyát, ha lehetséges, külön dombra ültessünk. Az előcsíráztatott gumót kis kézi ásóval 15 cm mélyre tegyük. Ezt a burgonyát nem kell töltögetni. Ha a letermőben levő, hetedik éves dombra ültetjük, ott még kiválóan fejlődik.
Négy év a dombágyások között
Készítsünk négy ágyást 140-160 cm szélességben, észak-déli irányban, hosszát a várható hulladékmennyiséghez méretezve.
Az első év. Az újonnan létesített dombágyás nagyon gazdag tápanyagokban, és a korhadási folyamat most termeli a legtöbb hőt. Ezért most vessük a legtápanyagigényesebb zöldségféléket. Például a domb tetejére kora tavasszal fejes vagy metélősalátát és hónapos retket. Májusban, a fagyok után helyüket a paradicsom veszi át, mert az sok napsütést kíván és az öntözőárokból közvetlenül is kap vizet. A domb aljára, növénysoron belül váltakozva korai és késői káposztafélét ültessünk, pl. karalábét a fejes, vörös- vagy kelkáposzta közé. A karalábé betakarítása után az egyéb káposztaféléknek elég helye marad a fejlődéshez.
A domb két oldalán még 2-2 növénysornak marad hely. A fölső sorba hagymát duggassunk, alá parajt vessünk, utána pedig uborka jöhet a helyére, így a dombágyás egészen a fagyokig növényekkel takart.
A második év. Ebben az esztendőben a dombágyás különösen alkalmas a sárgarépa, a dughagyma és póréhagyma, de legfőképpen a nitrogéngyűjtő borsó és bokorbab termesztésére. A domb aljára kerül a kifejtőbab, a következő sorba bokorbab, fölötte a sárgarépa és esetleg még egy sor dughagyma. Ezzel a társítással védjük meg növényeinket a legjobban a kártevők ellen. A domb tetejére kerül a borsó, betakarítása után pedig szamócát (frigópalánta) lehet rá telepíteni. A szamóca kedveli ezt a helyet, s így már néhány hét után termést hoz. A letermett bokorbab helyére ugyancsak ültethetünk egy sor szamócát. Ha az egész dombfelületet letakartuk kerti hulladékkal (avar, levágott fű stb.), már készen is vagyunk a harmadik termőévre való felkészüléssel.
A harmadik év. A szamóca szépen fejlődött, és szinte az egész felületet befedi, ezért a gyomok nem képesek föltörni. A teljes talajborítás következtében alig van vízveszteség. A talaj nedvességét az öntözőárokkal szabályozhatjuk. A szamócaállományt további egy évig megtartani nem lenne ésszerű, mert a termékeny talajon túlságosan elburjánzik. Az utolsó szedés után eljött az ideje annak, hogy a negyedik évre előkészítsük a dombágyást.
A negyedik év. Az immár jócskán megroggyant, lesüppedt domb- ágyás a burgonyának ideális termőhelye. Ha korai burgonyát ültetünk, felszedése után még káposztát is palántázhatunk a helyébe.
S ezzel lezárul a négyéves ciklus, elölről kezdődhet a dombágyás fölépítése és hasznosítása.
Mit várhatunk a dombágyáson?
Az itt termelt zöldségfélék kiváló ízűek, nagyon jól eltarthatók! A paprika vastag húsú, a paradicsom kemény héjú, jól szállítható, tárolható. A retek nem fásodik, a saláták nem öregszenek, a paradicsom a szedés után még egy hétig is friss marad, a leszedett paprika ránc nélküli. A zöldbab folyamatosan virágzik és fejlődnek rajta újabb hüvelyek. A hagyományosan termesztettnél viszont csak az első virágokból keletkeztek termések, utána beértek. Hát ezek a tapasztalatok.
Mire érdemes odafigyelni?
Mivel ez egy jól szellőző éptmény, könnyen kiszáradhat. Érdemes csepegtető öntözéssel megoldani a vízutánpótlást. Ha csak esőztető megoldás lehetséges, akkor lépcsőzetesre kell kialakítani a domb felületét, hogy a lefolyó víz a talajt ne tudja lemosni, vagy keretet kell köré építeni, és a felszínt vízszintesre símítani.