Házikészítésű környezetbarát patkányirtó
Egér- és patkányirtó készítmények veszélye
A patkányok és az egerek ellen, kereskedelemben kapható csalétkek, azzal a veszéllyel járnak, hogy más hasznos állatok is elpusztulhatnak, amelyek patkányokat és egereket esznek.
Ezek a csalétkek általában vérzékenységet okoznak, így pusztítva el az élő szervezeteket.
A rágcsálók okozta károk
A patkányok és az egerek rágcsálásukkal komolyan károsíthatják a kertünket és a környezetünket.
Számos betegséget is terjeszthetnek vizelettel, ürülékkel, nyállal, szőrrel szennyezett táplálékkal vagy ivóvízzel, valamint a vizeletükkel és ürülékükkel szennyezett por belélegzésével.
A gyilkos szódabikarbóna!
A rágcsálókat szódabikarbónával pusztító módszer azon az elven alapul, hogy a patkányok és az egerek (nyulak és tengerimalacok sem) nem tudnak böfögni vagy hányni.
A szódabikarbóna a rágcsálók gyomrában reakcióba lép a gyomorsavval, habzik és szén-dioxid képződik, ami nem tud hová távozni.
A hányás egy védőreflex, amely megszabadítja a szervezetet a lenyelt méreganyagoktól.
A patkányok és egerek esetében a hányást korlátozó testi akadályok közé tartozik a gyenge rekeszizom, valamint a gyomor, amely nem megfelelően felépített ahhoz, hogy tartalmát visszamozgassa a torokba.
Készítsünk környezetbarát csalit szódabikarbónával!
A nátrium-hidrogén-karbonát , más néven szódabikarbóna (NaHCO 3 ) egy szagtalan fehér kristályos por, melyet a konyha, tészták térfogatnövelőszereként alkalmaz.
Mivel a szódabikarbóna magában nem túl ízletes, ezért össze kell kevernünk más, a rágcsálók számára szívesen fogyasztott összetevőkkel.
Íme két jól bevált recept
- Mogyoróvajas csali
A mogyoróvajat kedvelik a rágcsálók, talán gazdag tápanyagtartalma és erős illata miatt.
A mogyoróvajat és a szódabikarbónát keverjük össze egyenlő arányban.
- Liszt-cukor-csokoládés csali
A lisztet, cukrot és szódabikarbónát keverjük össze egyenlő arányban és adjunk hozzá egy kevés csokoládéreszeléket. Majd pici vízzel gyúrjunk belőle tésztát.
A csali kihelyezése
A patkányok és az egerek gyengén látnak, de nagyon óvatosak, ezért hajlamosak egyik helyről a másikra a falak mentén vagy más kifutókon mozogni, elkerülve a tágas térségeket.
A legjobb, ha a csalikat egyenesen a patkánylyukba vagy 2-3 méterenként helyezzük ki, valamilyen már nem használatos műanyag edényben (vizes flakon, tejfölös pohár).
A hívogató illatok ellenére a rágcsálók gyanakvóak, ha emberi illatot szimatolnak. Ezért viseljünk gumikesztyűt a csali készítése és kihelyezésekor!