Neemazal, az agresszív rovarkárosítók ellenszere
A neem diófa Ázsiában honos örökzöld fácska. Illóolajában legalább száz féle bioaktív anyag található, amelyeknek többek között baktérium-, gombaölő, gyulladáscsökkentő vagy éppen rovarriasztó hatását mutatták ki. Olaját Indiában régóta használják rovarölő szerként. A magból kinyert illóolaj kivonása után visszamaradt „pogácsát” trágyaként használják.
Neem örökzöld cserje
Hogyan hat a NeemAzal?
Rovarölő hatását háromféleképpen fejti ki:
- kártevők táplálkozását,
- fejlődési (kitinszintézis gátlása)
- és szaporodási folyamatát fékezi, majd leállítja.
Ez néhány napos folyamat, nem vált ki azonnali taglózó hatást, mint a klasszikus rovarölő szerek többsége. A túlélő rovar termékenységét csökkenti, valamint a megbújó rovarokat is eléri a növényben történő felszívódása miatt.
Milyen rovarokra ellen hatásos?
A NeemAzal biológiai rovarölő szer, mely ellenőrzött ökológiai gazdálkodásban is használható.
Hatását kifejti szívó és rágó szájszervű kártevők ellen is,
- így a levelek felületén rágó bogarak (krumplibogár, kukoricabogár, növényevő poloskák: Afrikai vándorpoloska, Márványpoloska)
- hernyók,
- a levelekben aknázó molyok (vadgesztenyelevél-aknázómoly),
- legyek lárvái,
- a felületen károsító levéltetvek,
- liszteskék,
- növényevő atkák
- és tripszek ellen is.
A hasznos élő szervezetek közül a katicabogarakat, ragadozó atkákat, fürkészdarazsakat nem károsítja.
A ragadozó poloska lárvákra és a zengőlegyekre a NeemAzal közepesen veszélyes, amennyiben virágporra jut.
Tilos virágzó növényre permetezni!
Tapasztalatok a készítménnyel
Néhány faj, amely ellen nincs más biológiai megoldás, mint a NeemAzal.
- A kajszi levéltetű rendkívül agresszív faj, mely a szilvafákat is támadja már kihajtáskor. Gyorsan felszaporodnak, akár a fa is kipusztulhat szívogatásuk hatására. Kártételük jele, hogy a levelek deformálódnak.
Kajszi levéltetű kártétele a kajszibarack levelein
- Másik mostanra nagyon elterjed két faj az Afrikai vándorpoloska és a Márványpoloska. Már a cseresznyéket is nagymértékben támadja. Károsítása úgy néz ki, mintha monília támadta volna meg a cseresznye csokrokat, pedig a közepén poloskák rejtőznek. Folyamatosan ellenőrizzük a gyümölcsöket és megjelenésük esetén akár 10 naponként meg kell ismételni a permetezést. Fő növénye a paradicsom, de a babon, cukkinin, őszibarackon is megél.
Afrikai vándorpoloskák, a paradicsomot is nagyon szeretik
- Zöldséges kertünkben a káposzta féléket támadta meg az apró fekete földi levélbolha. Egyetlen kezelés után eltűntek és egészséges, lyukmentes levelek kezdtek el nőni.
Alkalmazása
Házi kerti felhasználás 0,3 %-os töménységben ajánlott.
A napsütés és magas hőmérséklet a szer gyors lebomlását okozza, ezért nyári melegben, esti és kora reggeli órákban permetezzük ki.
Keverhető minden nem olajos és nem élő készítménnyel. Narancsolajjal keverve erősen perzselő hatású.
A biológiai növényvédelemben használatos élő szervezeteket (pl. baktériumokat, gombákat) befojtja, ezért ne keverjük pl. Esstence-szel.
Hány napot kell várni a termény fogyasztásával?
Az egyes kultúráknál a szer lebomlásának ideje eltérő, a kezelések utáni élelmezésügyi várakozási idő paradicsomnál, paprikánál és a többi zöldségfélénél 3 nap, csonthéjas és bogyós gyümölcsöknél, káposztaféléknél, leveles zöldségeknél 7 nap, hagymafélékén 28 nap.
Hogyan tároljuk?
Száraz, hűvös helyen, 5-15 °C-on hosszú ideig tárolható. 20 °C felett a készítmény hatóanyaga gyorsan bomlásnak indulhat, ami rontja a készítmény hatékonyságát.