16. hét április - heti teendők a kertben (gyümölcsfaágak lekötözése)
Miért érdemes a gyümölcsfák vesszőinek a lekötözni?
A nedvkeringés megindult, megkezdhetjük a vesszők lekötözését, ismerve azt a biológiai törvényszerűséget, hogy a vízszintes vagy az azt megközelítően elhelyezkedő vesszők termőrügyek fejlesztésére hajlamosak, míg a függőlegesen állók, illetve a meredeken felfelé törekvők inkább tovább nőnek. A gyenge fejlődési erélyű almafajták ( például a Jonathán) vesszőit vízszintesre kötözzük le, míg az erős fejlődésűek (Golden, Starking) vesszőit 15°–ra. A körtefajták közül a gyengén növekvő Hardenpont és Favrené vesszőit ugyancsak vízszintesre, az erősebben növekvő Bosc kobakja és Vilmos körte vesszőit enyhén felfelé irányítva kössük ki. Ügyeljünk arra, hogy a kötések lazák legyenek.
Ritkán öntözzük a fákat!
Az új ültetésű fácskák tövétől a földkupacot fokozatosan lekoptatjuk és a fák alját enyhén kitányérozzuk. Lehetőség szerint öntözzünk inkább ritkábban (7-10 naponta), de nagy vízmennyiséggel, így ösztönözzük a gyökereket a talaj mélyebb rétegei felé. A tányért pedig mulcsoljuk vastagon.
Milyen mélyen ültessük a hagymákat, gumókat?
A liliomhagyma és a kardvirággumó a földbe kívánkozik. Mindkét virág hosszú szárat nevel és ki van téve a szél kártételének. Ezért ajánlatos mélyebbre ültetni az átlagosnál - 10-15 cm-re - , nehogy a szél kifordítsa a földből. Az ültetési mélység általában a hagyma nagyságának a kétszerese.