Articsóka - Cynara cardunculus var. scolymus - Konténeres
leírása
Leírása: erős karógyökere mellett csak kevés oldalgyökeret nevel. Fészkesvirágzatú, lágyszárú növény. Szára akár a 120-150 cm-t is eléri, és akár 90 cm-es terebélyes növénnyé fejlődhet.
Nevelés: az articsóka egy víz- és tápanyagigényes növény. 1x1 m-es sor-tőtávolságra kell ültetni. Tőosztással szaporítható évelő növény.
Virágzatkezdeményeit július és szeptember között általában folyamatosan szüretelhetjük. Az érett virágkezdeményeket akkor kell betakarítani, amikor már húsosak a szívlevelei, s mielőtt a külsőlevelek szétnyílnak.
Ősszel az elvirágzott articsóka szárakat ki kell törni, majd talajtakarással, felkupacolással védhetjük meg a növényt a téli faggyal szemben. Az articsóka 3-4 éven keresztül hoz megfelelő termést, ezek közül is érdemes a kisebbeket felhasználnunk fogyasztásra, azok zsengébbek.
Termesztés: legkedvezőbb számára a Dél- és Közép-Európai klíma, a 15-25 C fokos csapadékos nyár és az enyhe tél. Esetenként az áttelelést segíteni kell takarással.
Szereti a sok vizet, a tápanyagot és a napos fekvést.
Talajigény: az enyhén savas talaj a legkedvezőbb számára. Vetés vagy ültetés előtt a talajt érett komposzttal vagy trágyával gazdagítsuk!
Vízigény: vizet nagy adagokban igényel, főleg a bimbónevelés idején. A pangó víz azonban bimbórothadást okozhat. A nyári rekkenő hőségben naponként igényli az öntözést.
Fényigény: védett, napos, meleg helyre ültessük. Árnyékos helyen a szár megnyúlik, a virágbimbók aprók maradnak.
Felhasználása: a fészekpikkelyekkel fedett virágzati bimbókat kocsányuk húsos részével együtt szedik le a növényről. Az articsóka virágrügyét borító kemény, sziromszerű pikkelyek bármilyen dekoratívak is, nem ehetők. Ezeket a kemény részeket el kell távolítanunk, ugyanis alattuk található az articsókaszív, a növény ténylegesen ehető, zsenge része.
Gyógyhatása: elősegíti a máj regenerálódását, valamint tisztítja a vért, epehajtóként hozzájárul a szervezetben kialakult kövek feloldásához. Nagyszerű gyulladáscsökkentő, a népi gyógyászat reuma és epegyulladás esetén egyaránt alkalmazza. Serkenti az epetermelést, ezért az emésztési zavarokban szenvedők számára is gyógyírt jelenthet. Főzet formájában általános erősítő, csillapítja a makacs köhögést a leveléből készített teát vese- és hólyagpanaszok esetén sikeresen alkalmazhatjuk. Az articsóka nagyobb mennyiségben tartalmaz folátot, ami a folsav természetes változata, valamint bőségesen megtalálható benne a bélflóra helyreállításában fontos szerepet kapó inulin.
Megjegyzés: talajtakarással, mulcsolással a talajtulajdonságok jelentősen javaíthatók.