Ízletes, magyar nemesítésű, sárgahúsú, elhúzódó érés idejű, a téli és a tél végi hidegeknek jól ellenálló, duránci őszibarackfajta.
Jellemző: öntermékeny, duránci, sárga húsú
Tudományos név: Prunus persica ’Arany Csillag’
Magyar név: Arany csillag őszibarack
Társneve: Aranycsillag őszibarack
Eredetét tekintve magyar fajta; Tóth Pál állította elő Balástyán az Arp Beauty és a Mayflower őszibarackfajták keresztezésével
Államilag elismert választékbővítő fajta
Amiért szeretjük: elhúzódva érik a Redhaven előtt 15 nappal
Virág: öntermékeny;
Termés: július eleje, közepe; rendszeresen, jó közepesen terem
Leírás: fája erős növekedésű, szétterülő gömb koronájú. Virágai a fagyokkal szemben nem érzékenyek, bárhová ajánlott
Gyümölcse közepesen nagy (100 g), gömb, értéval gyorsan puhull és hullásra is hajlamos. Héja zöldessárga, sárga alapszínű, részben élénkpirossal csíkozott. Húsa világos aranysárga, rostos, bőlevű, kiváló ízű, duránci, nem magvaváló. Termése nem egyenletesen érik, ami folyamatos gyümölcsellátást biztosít.
Felhasználás: friss fogyasztás
Fényigény: napfénytartamra igényes. A Magyarországon általában jellemző évi megközelítően 2000 órás napsütés az őszibarack fejlődése szempontjából éppen elegendő. Ajánlott termőhely: az őszibarack nem szárazságkedvelő növény, a bőséges vízellátású talajokon a száraz jellegűekhez képest többszörös termést ad. Ezért az évi csapadék alsó határául 600-700 mm-t kell tekintenünk, jó vízgazdálkodású talajokon azonban ennél kevesebb is elegendő. A talaj iránt nem különösebben igényes. A jó minőségű homoktalajokon, ahol nem túl mélyen agyagréteg húzódik, igen jól fejlődik, de megterem a középkötött vályog-, vagy vályogos agyagtalajokon, sőt a kőtörmelékes talajokon is, ha azok kellő mésztartalmúak és tápanyagban nem túlságosan szegények. A mély fekvésű, kötött, hideg talajokon az őszibarack nem díszlik.
Hőmérséklet: az őszibarack-termesztésben a hőmérsékletnek nagya szerepe van. A a tapasztalatok szerint a termesztésre alkalmas területeken a nyári hónapok középhőmérsékletének a 20 ℃ felett kell lennie, míg a téli nyugalmi állapotban több hónapig 7 ℃ alatti hőmérséklet szükséges. Ez a hőmérséklet nálunk, az ország nagy részén biztosított. A -20 ℃ alatti hőmérséklet főleg, ha az huzamosabb ideig tart, rendszerint fagykárt okoz az őszibarackfán. Virágzáskor, kötődéskor és a kis gyümölcsök megjelenésének idején már a -2 - -3 ℃ alá süllyedő hőmérséklet jelentős károkat okoz.
Ültetési távolság: 5 m
Ellenállóképesség: tafrinára kevésbé fogékony, a téli lehüléseket jól tűri, nyugalmi időszaka hosszú
Gondozás:
1/ ültetés előtt 12-48 órára áztassuk be az őszibarack oltványok gyökerét Tricho Immun készítmény oldatába
2/ ültetés után tavasszal metszeni kell, majd évről évre az őszibaracknak megfelelő metszésre van szükség (https://www.youtube.com/watch?v=sJrwBDfCAgI&t=68s),
3/ évente az őszibarackokra jellemző tavaszi metszés elengedhetetlen a tartós és hosszútávú szürethez
4/ idősebb fákat eredményesen védhetjük meg a Tricho Immun természetes azonos készítménnyel
Helye az erdőkertben: 2-3 zóna
Megjegyzés: olvasson a gombás betegségekkel szembeni természetes védekezésről
Forrás: Soltész Miklós, 1998: Gyümölcsfajta ismeret és –használat