Az Anna Späth szilvafajta ősz derekán, mikor már a gyümölcsérés lecsengőben van, szeptember végén hozza zamatos nagyméretű gyümölcseit. Fája egészséges, edzett.
Jellemző: részben öntermékeny, késői érés, zamatos
Tudományos név: Prunus domestica ’Anna Späth’
Magyar név: Anna Späth (ejtsd: anna spét)
Hasonló név: Späth Anna
Származás: német eredetű
Amiért szeretjük: ősz derekán kevés gyümölcs érik már. Az Anna Späth szeptember végén érő gyümölcsei nagyok, ízletes fűszeres ízűek, zamatosak.
Virág: részben öntermékeny; középidő
Termés: szeptember második fele; bőven, de szakaszosan terem
Leírás: fája közepes vagy erős növekedésű, gömbölyded, terebélyes koronát nevel. Gyümölcse nagy, kissé hosszúkás, héja vékony, éretten hámozható, sötét bíborvörös csaknem feketés kékesbarna. Húsa zöldessárga, lédús, cukros, zamatos, fűszeres ízű. A mag a hústól elváló.
Felhasználás: friss fogyasztás
Fényigény: inkább napos helyre való
Ajánlott termőhely: a különböző szilvafajták hőmérsékleti igénye nem azonos. A ringlófélék magasabb, a többi kisebb-nagyobb gyümölcsű szilvafajta alacsonyabb hőmérsékleten is jól díszlik. Csapadékigényük nagyjából azonos (700-800 mm/év), jó vízgazdálkodású talajokon azonban jóval kevesebbel is beérik. A talaj iránt nem igényesek. A homok-, középkötött vályog-, de a nem túl kötött agyagtalajokon is megélnek, de termésüket még az érés előtt jelentős részben lehullatják. Túl nyirkos talajon, fagyzugos területeken jelentős fagykárokat szenvedhetnek.
Ültetési távolság: 6-7 m
Ellenállóképesség: Sharka vírussal szemben toleráns
Gondozás:
1/ a konténerrel (földlabdával) ültetett gyümölcsfa oltványok ültetésére az év során bármikor sort keríthetünk,
2/ csupán a lombkorona kialakítása okán szükséges metszenünk
3/ a fiatal fák tövének mulccsal történő takarása javítja az oltványok nedvesség ellátását, az aktív talajélet a növények egészségét támogatja
Helye az erdőkertben: 2-3 zóna
Megjegyzés:
Forrás: Dr. Tóth Elek és Dr. Surányi Dezső: Szilva (Budapest, 1980.)