„A magvaváló őszibarack őse minden bizonnyal a Vérbarack (…) a 16. században a nyugateurópai szerzők a Vérbarack társnevei közt megemlítik a Magyar barack nevet, s még Leroy munkájában is olvassuk a Vérbarack Pêche Hongise társnevét”.
Jellemző: ősi fajta, öntermékeny, piros belű, kevéssé igényes
Tudományos név: Prunus persica ’Vérbrack’
Magyar név: Vérbarack
Származás: ősi eredetű őszibarackfajta
Amiért szeretjük: különleges, kis igányű, piroshúsú, ősi eredetű magyar őszibarackfajta
Virág: április; öntermékenyrózsaszín
Termés: augusztus vége; közepes méretű, húsa liláspiros
Leírás: erőteljes növekedésű őszibarackfa.
Felhasználás: friss fogyasztás, dekoráció
Fényigény: napfény igényes
Ajánlott termőhely: laza szerkezetű, jó minőségű kerti talaj
Ültetési távolság: 4-4,5 m
Ellenállóképesség: viszonylag ellenálló
Gondozás: 1/ ültetés után tavasszal metszeni kell, majd évről évre az őszibaracknak megfelelő metszésre van szükség (https://www.youtube.com/watch?v=sJrwBDfCAgI&t=68s), 2/ évente az őszibarackokra jellemző tavaszi metszés elengedhetetlen a tartós és hosszútávú szürethez
Helye az erdőkertben: 2-3 zóna
Megjegyzés: „ Az őszibarack, mint tudjuk, nagy szerepet játszott a 16. század magyar gyümölcsei között. Woyssel boroszlói kertjének Gesner-től megnevezett és leírt két magyar őszibarackját hamarosan pontosabban igyekezett elhelyezni az akkor megkülönböztetett őszibarackfajták közt Bauhin Kaspar ismert rendszertani művében, mely a Pinax theatri botanici címet hordja. Hétféle őszibarackot különböztet meg, ezek közül a második a Vérbarack, a negyedik Woyssel sárga duráncija. Gessner nyomán még Knoop Fructologiája is közli a Vérbarack társnevei közt a Magyar barack nevet, s még Leroy munkájában is olvassuk a Vérbarack Pêche Hongise társnevét. (…) Mindenesetre tény, hogy ezek a régi magyar barackok a balkáni úton jutottak hozzánk. (…)
A magvaváló őszibarack őse minden bizonnyal a Vérbarack, ebből erednek a sárgahúsú és ezektől a világoshúsú őszibarackok, melyek a 18. és 19. században hódítottak.
A magvaváló őszibarackok, mint látjuk, főként nyugati eredetűek, a Vérbarack nálunk nem termett nemes fajtákat”.