Régi, magról nyert értékes téli, akár tavaszig is eltartható leves, fűszeres ízű, édes almafajta.
Jellemző: régi fajta, téli alma, edzett
Tudományos név: Malus domestica ’Boskopi szép’
Magyar név: Boskopi szép alma
Hasonló név: Belle de Boskoop, Schöne von Boskoop, Reinette beUe de Boskoop
Származás: „A renet-almák családába tartozó, eme jeles alma még folyvást az unjdonságok közé tartozik. Ottolander németalföldi gyümölcsész és faiskola-tulajdonos nyerte magról, valószinüleg az ötvenes években (t.i. az 1850-es években), Boskoopban és fönnebbi névre keresztelve, kezdette elterjeszteni”.
Amiért szeretjük: értékes, finom ízű régi almafajta
Virág: április
Termés: november – február, hűvösebb éghajlat alatt tavaszig is eltartható
Leírás: fája erőteljes növekedésű, egészséges és kellőképp edzett. Korán fordul termőre és bőven terem. Almái nagyok vagy igen nagyok, alakra nézve változók, laposkás gömbölydedek, majd magasodó és gyakran kúposgömb-alakúak. Néha részaránytalan vagy szabálytalanul boltozott síkfelületűek. „Bőre vékony, de szívós, sima többnyire kissé érdestapintatu, bágyadtan fénylő, elejénte sáppadt-zöld; értével czitromsárga ; napos oldalán szelid pirossal mosott vagy csak belehelt s itt-ott kissé élénkebb-piros, szakadozott csíkokkal is tarkázott. Pontozata ritkás, fehérrel szegett szürkés pettyecskékből álló, alig szembetűnő. Finom vagy kissé érdes, szürkés vagy fahéjszínü rozsda néha úgy behálózza és tarkázza a gyümölcsnek csaknem egész fölületét, hogy az alapszín csak egyes, apró foltokban látszik ki tisztán”. Sárgás húsú, finom vagy finoman tömöttes, eleinte roppanó, teljes értével porhanyó. Bő- vagy elegendő levű, igen édes, finom savannyal emelt, igen kellemes fűszeres ízű gyümölcs.
Felhasználás: I. rendű csemege- és háztartási gyümölcs
Fényigény: inkább napos helyre történjen az ültetése, de a részleges árnyékot is elviseli
Ajánlott termőhely: jó vízáteresztő, közepesen kötött talajban tudunk belőle igazán szép fát nevelni. Párateltebb helyeken jobban érzi magát. Közepesen vízigényes fajta.
Ültetési távolság: 8-10 m
Ellenállóképesség: egészséges, edzett fa
Gondozás: 1/ az első 5-6 évben a korona alakítás a legfontosabb feladat. 2/ A 3. évtől az őszi és a tavaszi lemosó permetezéseket javasoljuk alkalmazni. 3/ Az alma és más növények kártevőkkel szembeni védekezéséről hasznosan tájékozódhat a honlap tudástárában és a hírleveleinken keresztül
Helye az erdőkertben: 2-3 zóna
Megjegyzés: a talajtakarást mindenekfölött meghálálja
„Észrevétel. E jeles alma Aradon, Ottrubay Károly, barátom kertében igen jól díszlik és termékeny is. Nálam, mint fönnebb már említem, megsínylette a tartós szárazságot. Ebből az a tanulság, hogy hazánkban, száraz vagy könnyen kiszáradó laza talajban ne kívánjuk tenyészteni: hanem ott, hol a talaj nyáron át is kellőleg nyírkos szokott maradni, vagy is almatenyésztésre kedvező vidékeken, nagyon megérdemelné, hogy mindenütt, nagyban is tenyészszük”
Szállítás: 5 liter, 100-150 cm oltványméret
Forrás: Bereczki Máté: Gyümölcsészeti vázlatok (3. kötet, 437. lap)