A Beregi sóvári egy történelmi eredetű almafajta igen edzett fával, nagyméretű, leves, illatos és fűszeres ízű almákkal
Jellemző: történelmi fajta, téli alma, edzett
Tudományos név: Malus domestica ’Beregi Sóvári’
Magyar név: ’Beregi Sóvári’ alma
Hasonló név: Tiszaháti sóvári
Származás: „E kitűnő almafaj Beregmegyében Munkács vidékén és a Tiszaliátou emberemlékezet óta nagyban el van terjedve. Nem ritkaság ott e fajból száz éves fákat is találni. Hol született a világra? Mikor kezdett elterjedni? arról senki sem jegyzett föl adatokat”.
Amiért szeretjük: egy igen finom, ősi eredetű almafajta
Virág: április
Termés: „Nálam valószínűleg oct. dec.; Beregmegyében tavaszig is eltart”.
Leírás: fája erőteljes növekedésű, igen edzett. Termése közepes méretűnél nagyobb, olykor jókora nagy. Almái nem teljesen gömb alakúak, mert végeiken lapított, olykor hengeres forma. „Bőre vékony, de igen szívós, sima, gyöngéd, de nem zsiros tapintatu, igen fényes; elejénte sárgás zöld ; értével szalmasárga vagy bágyadtsárga; miből azonban gyakran, csak itt-ott tűnik elő tisztán egy-egy foltocska; mert az egész fölület bágyadt sárgáspírossal van eltakarva s e színezetben lángos vérpiros, szélesebb vagy keskenyebb, szakadozott csíkokkal inkább vagy kevésbbé sűrűn becsapkodva. Pontozata ritkás, alig észrevehető. Rozsda nem mutatkozik fölületén: de egy-egy, barnás ragyaszeplö néha találkozik rajta.” Húsa fehér vagy sárgásfehér, finom, nem tömött, roppanós, teljes értével porhanyó. Leve bőséges, igen cukros, gyöngéd savannyal emelt, igen kellemes, gyöngéden illatos és fűszeres”.
Felhasználás: „Kitűnőleg I. rendű csemege-, háztartási és piaczos gyümölcs”
Fényigény: inkább napos helyre történjen az ültetése, de a részleges árnyékot is elviseli
Ajánlott termőhely: jó vízáteresztő, közepesen kötött talajban tudunk belőle igazán szép fát nevelni. Párateltebb helyeken jobban érzi magát. Közepesen vízigényes fajta.
Ültetési távolság: 8-10 m
Ellenállóképesség: Bereczki Máté leírása szerint edzett almafajta
Gondozás: 1/ az első 5-6 évben a korona alakítás a legfontosabb feladat. 2/ A 3. évtől az őszi és a tavaszi lemosó permetezéseket javasoljuk alkalmazni. 3/ Az alma és más növények kártevőkkel szembeni védekezéséről hasznosan tájékozódhat a honlap tudástárában és a hírleveleinken keresztül
Helye az erdőkertben: 2-3 zóna
Megjegyzés: a talajtakarást mindenekfölött meghálálja
„Észrevétel. Fájának rendes termékenysége, gyümölcseinek kiváló szépsége és jósága végett megérdemelné, hogy hazánkban mindenütt, a hol a föld kellőleg nyirkos, nagyban is tenyészszük. Szüretelés alkalmával sérülést kapott gyümölcsei a sérült helyeken megtaplósodnak és nem rothadnak be, mint más, hullott gyümölcs. Gyümölcsei szállításra is igen alkalmasak”.
Szállítás: 5 liter, 100-150 cm oltványméret
Forrás: Bereczki Máté: Gyümölcsészeti vázlatok (3. kötet, 407. lap)