A Kárpát-medence történelmi időkre visszanyúló szilvafajtája. Sokféle változata alakult ki az évszázadok során. Gyümölcse mutatós, ízletes és sokféle felhasználást tesz lehetővé.
Jellemző: öntermékeny, ízletes, sokféle felhasználás
Tudományos név: Prunus domestica ’Besztercei Nm150’
Magyar név: Besztercei Nm150 szilva
Hasonló név: Berzencei szilva, Berbencei, Kék szilva, Hosszú, Magvaváló szilva, Magvaváló kék szilva, Horgasmagvú, Házi, Aszaló, Közönséges szilva; Bistrica (horvát), Bistrita (román), Casaligna (olasz), Deutsche Hauszwetsche (német), Domáci Svestka (cseh), German prune (angol), Kjusztendilszka szinja (bolgár), Madzsarka (bolgár), Pozegača (szerb), Quetsche commune, Quetsche a’ Alsace (francia), Vengerka domasnjaja (orosz), Vengerka obüknovennaja (orosz), Vinete rominesti, Vinete Romanesti (román), Wegierka zwykla (lengyel) stb.
Származás: az ősfák a Balkáni kereskedelmi útvonalon került hozzánk, majd a Kárpát-medencében meghonosodott és alakult ki számtalan a változatból álló napjainkban is ismert fajtakör. Közép-Európában a legfontosabb szilvafajta.
Amiért szeretjük: a Besztercei szilva változatok kiváló beltartalmi értéküknek köszönhetően napjainkban is még a leggyakrabban ültetett szilvafajta
Virág: öntermékeny; késői; jó pollenadó
Termés: Augusztus vége, szeptember eleje; apró; bőtermő, de szakaszosságra hajlamos
Leírás: fája közepes növekedésű, koronája kúp alakú, sűrű ágrendszerű. Gyümölcse kicsi (15-20 g), hosszúkás, mindkét végén lekerekített. Héja sötétkék, egyes változatoknál vöröses, hamvas. Húsa sárgászöld-aranysárga, kemény, lédús, íze harmónikus, finom zamatú. A hús a magtól elválik.
Felhasználás: friss fogyasztás, lekvár, aszalás, pálinka
Fényigény: inkább napos fekvésbe kerüljön
Ajánlott termőhely: a különböző szilvafajták hőmérsékleti igénye nem azonos. A ringlófélék magasabb, a többi kisebb-nagyobb gyümölcsű szilvafajta alacsonyabb hőmérsékleten is jól díszlik. Csapadékigényük nagyjából azonos (700-800 mm/év), jó vízgazdálkodású talajokon azonban jóval kevesebbel is beérik. A talaj iránt nem igényesek. A homok-, középkötött vályog-, de a nem túlságosan kötött agyagtalajokon is megélnek, de termésüket még az érés előtt jelentős részben lehullatják. Túl nyirkos talajon, fagyzugos területeken jelentős fagykárokat szenvedhetnek.
Ültetési távolság: 6 m
Ellenállóképesség: Sharka vírusra érzékeny
Gondozás:
1/ a konténerrel (földlabdával) ültetett gyümölcsfa oltványok ültetésére az év során bármikor sort keríthetünk,
2/ csupán a lombkorona kialakítása okán szükséges metszenünk
3/ a fiatal fák tövének mulccsal történő takarása javítja az oltványok nedvesség ellátását, az aktív talajélet a növények egészségét támogatja
Helye az erdőkertben: 2-3 zóna
Megjegyzés: a névben az „Nm” a szilva szelekciós helyére (Nagymágocs) utal
Forrás: Dr. G. Tóth Magdolna: Gyümölcsészet (Debrecen, 1997.)